تفاوت دامنه ir با com

تفاوت دامنه ir با com

شناسه: 120 آخرین ویرایش: جمعه 25 ارديبهشت 1394

دامنه وب سایت مانند شماره موبایل شما می باشد و همانگونه که شماره های روند هواداران زیادی دارد دامنه های کوتاه و با معنی نیز هوادارن زیادی در میان کاربران اینترنت دارد.

در این میان نباید از پسوند دامنه غافل شد زیرا پسوندها اهمیت بسیار زیادی دارند.

ارتباط دامنه های com و ir با مناطق جغرافیایی

یکی از مهمترین تفاوت هایی این دو نوع دامنه دارند منطقه جغرافیایی مخاطبین آنها می باشد.

دامنه های com در سطح بین المللی فعالیت می کنند و همه شرکتهای تجاری بزرگ که دارای شعبات زیادی در سراسر دنیا هستند از دامنه های com استفاده می کنند. حتی اگر کسی دامنه آنها را قبلا ثبت کرده باشد به دلیل اهمیت موضوع حاضر می شوند میلیونها دلار (میلیاردها تومان) هزینه کنند تا دامنه را به نام خود ثبت کنند.

اما دامنه های کشوری از جمله دامنه ir مخصوص به شرکتها، سازمانها و اشخاصی است که در همان کشور زندگی می کنند و بازدید کنندگان وب سایت با دیدن چنین دامنه هایی متوجه می شوند که وب سایت متعلق به کدام کشور است.

محبوبت بیشتر دامنه های com

به دلیل اینکه سایتهایی مانند گوگل، یاهو، فیسبوک و... از دامنه های com استفاده می کنند این دامنه ها شناخته شده تر هستند.

قابلیت مخفی نمودن هویت صاحبان دامنه های com

اگر دامنه com خریداری کنید می توانید مشخصات خود را مخفی کنید تا در دسترس دیگران قرار نگیرد اما اگر از دامنه ir استفاده کنید امکان مخفی سازی مشخصات و اطلاعات تماس با شما وجود ندارد.

رنکینگ گوگل

این دامنه های از نظر رنکینگ گوگل تفاوتی با یکدیگر ندارند و در برخی موارد مشاهده می شود که دامنه های سایر کشورها نیز در صفحه اول نتایج جستجوی فارسی نمایش داده می شود. اما این وب سایتها نیز فارسی زبان هستند ولی به دلیل اینکه تعداد چنین وب سایتهایی خیلی کم است گمان می شود که گوگل آنها را به صفحه اول نمی آورد.

می توان گفت پسوند دامنه تاثیر قابل توجهی در نتایج جستجوی گوگل ندارد ولی به دلیل محبوبیت سایتهای com در بین مردم دنیا همواره این سایتها در نتایج بالاتر قرار می گیرند.