تفاوت دامنه و هاست

تفاوت دامنه و هاست

شناسه: 121 آخرین ویرایش: شنبه 26 ارديبهشت 1394

اگر بخواهید از شبکه تلفن همراه استفاده کنید به دو چیز نیاز دارید، اول یک سیم کارت و سپس یک گوشی که سیم کارت را درون گوشی قرار می دهید و امکان ارتباط با دیگران برای شما فراهم می شود.

برای فعالیت بر بستر وب نیز به دامنه و هاست نیاز دارید تا بتوانید وب سایتی راه اندازی کنید و کسب و کار آنلاین خود را مدیریت کنید.

دامنه چه کاری انجام می دهد؟

دامنه مانند شماره تلفن شما می باشد، همانگونه که شماره تلفن شما منحصر به فرد است و هیچ کسی دیگری خطی با این شماره ندارد وب سایت ها هم به یک دامنه منحصر به فرد نیاز دارند که در اختیار وب سایت دیگری قرار نگیرد.

برای اینکه هر دامنه به یک وب سایت تعلق داشته باشد موسسه ای جهانی (آیکان) ایجاد شده است که بر کار تخصیص دامنه های اینترنتی نظارت می کند.

هاست چه کاری انجام می دهد؟

پس از اینکه دامنه خود را خریداری کردید باید یک کامپیوتر داشته باشید که فایلهای وب سایت را در آن قرار دهید و وب سایت را فعال کنید. این کامپیوتر باید بصورت 24 ساعته روشن باشد. به این کامپیوترها سرور(خدمات دهنده) یا هاست(میزبان) گفته می شود.

به دلیل اینکه خرید و نگه داری یک کامپیوتر برای هر وب سایت بسیار هزینه بر است، شرکتهای هاستینگ این وظیفه را به عهده گرفته اند و سرورهای مختلفی راه اندازی می کنند و آنها را به گونه ای پیکر بندی می کنند که وب سایتهای مختلف بتوانند بصورت اشتراکی از آن استفاده کنند و هزینه نگه داری وب سایت به مقدار زیادی کاهش می یابد.

در حال حاضر با مبلغ 50 تا 120 هزار تومان می توانید یک هاست استراکی تهیه کنید.

پس از خرید هاست و دامنه باید دامنه را به هاست متصل کرد تا سایت در دسترس قرار گیرد.